פרוייקט ט'

16/10/18

הורי תלמידי שכבת ט

התחלנו את השנה בחלוקת התלמידים לקורסים השונים והשתדלנו להענות לצרכי התלמידים ולרצונם.

התלמידים והמורים מספרים על חוויה נהדרת של לימוד ועשיה. השנה התלמידים ייבחנו פעם אחת בחודש נובמבר, יעשו עבודה בחודש פברואר ויכינו פרויקט סיום קורס בחודש מאי.

הלמידה נעשית באמצעות חקר, סקרנות ויכולת לטעון טענה לבססה ולהסבירה. זוהי שנת הלימודים לפני התיכון וזו ברכה ,שהתלמידים יכולים ללמוד בהנאה וללא לחץ של זמן ועמידה בתוכנית לימודים לבגרות. רק בשנה הבאה יחלו בתוכנית לבחינות הבגרות,ועל כן אין חשש שהם מפסידים את החומר של הבגרות. אנו שמחים להנגיש לילדכם מתוכנית מרתקת המעשירה את ידיעותיהם ומגוונת את חויית הלימוד.

לבקשת הורים מהשכבה אני שולחת שוב את רשימת הקורסים ואת תוכנם.

מאחלת לכולנו שנה טובה ומלאת למידה ויצירה.

יעל טויטו

רכזת תכנית למידה תמטית

 

פירוט הקורסים והאשכולות:

 

אשכול א':

קורס ראשון – "מחאהמורים: רוני רוט ויונתן פגודה.

בקורס מחאה נחקור תקופות היסטוריות, יצירות ספרותיות ויצירות אומנות דרך שאלות הקשורות לנושא המחאה. מי מוביל מחאה? מה תפקיד האומנות בשינוי חברתי? כיצד מהפכה מתחילה ומי מפיץ אותה. נערוך השוואות בין מחאות מהעבר ומחאות מההווה שמתחוללות ממש עכשיו. נעסוק באומנות, היסטוריה וספרות מבעד לשאלות הנוגעות לשמרנות וליברליזם,  שינוי ושימור.

קורס שני: "התבגרות" מורות: יעל טויטו ודגנית הדר

בקורס  נלמד ונחקור יצירות  קולנועיות וספרותיות  העוסקות במפגש שבין מרד גיל הנעורים לבין  מהפכות  חברתיות.  במהלך  הקורס  נצפה  בסרטים ונקרא יצירות ספרותיות מרתקות  העוסקות בילדות ובגרות, משפחה וחברות.

3 קורס שלישי: " ספרות ומוסיקהמורים: דבורה לוי ואיתמר אשי.

בקורס נלמד  יצירות ספרות שיש להן קשר למוסיקה, בדגש על שירים מולחנים ובדגש על כתיבה אישית- יצירתית: מילים ולחן. הקורס יעבור גם  כסדנה בדגש על הפן היצירתי.

4 קורס רביעי: "עיר וכפר" מורים: צבי פרידלנדר ודגנית הדר.

בקורס נעסוק במפגש בין אמנות מודרנית להיסטוריה. נחקור סוגיות היסטוריות מרתקות כדוגמת המהפכה הצרפתית, המהפכה התעשייתית, מלחמת העולם הראשונה – באמצעות אומנות וקולנוע. דרך ניתוח  מקביל של יצירות אומנות ותקופות היסטוריות נחקור את התפתחות העיר, זרמים בתולדות האומנות הפלסטית ואת הדימוי התרבותי על עיר וכפר.

 

אשכול ב:

 

קורס: "מערב ומזרח" – נטלי נחום קורס: "ערכים ואזרחים"- מאיה בנקר.

"מערב ומזרח" – ציביליזציות בהתנגשות- האומנם? בקורס נלמד על חזון הציונות של הרצל אל מול המציאות של הביצוע. האם ישראל היא ״וילה בג׳ונגל״ (כדברי אהוד ברק) או שמא היא חלק מהג׳ונגל. נלמד על תרבות ערב, על מיהו האוריינט ועל תרבות המערב, על השוני והדמיון ביניהן. נדבר על העליונות התרבותית והמוסרית של המערב ונשאל האם התנגשות הציביליזציות היא אכן בלתי נמנעת. את הקורס ילווה הרומן ׳אלטנוילנד׳- ארץ ישנה חדשה שכתב בנימין זאב הרצל.

"ערכים ואזרחים": במהלך השיעורים נעסוק בשאלות הקשורות לזהות אישית ומדינית, נכיר מושגים אזרחיים,  תוך חקירה של חומרים אקטואליים שאתם תעלו. נערוך דיונים, נצפה בסרטונים, נקרא עיתונים  ונחקור את הנושאים הנלמדים  באמצעות שאלות שאתם התלמידים תשאלו. כל זאת – על מנת שתוכלו להתחיל לגבש עמדה אישית  ומושכלת לגבי החברה והמדינה בה אנו חיים.

6 קורס: "משחקי הכס" – אריאלה אדלמן + קורס: "ערכים ואזרחים" – מאיה בנקר.

"משחקי הכס": לא רק בנטפליקס, נביאים VS מלכים VS אלוהים, שחיתות, אמונה, חברות, קנאה אהבה, שנאה, אמת, מלחמה ושלום. מי המלך הראוי והאם יירש בסוף את כס המלוכה? דוד המלך- צדיק או רשע? מי הרג את שאול? מה הופך אדם למנהיג? שאלות אלה ועוד יידונו במהלך השנה בקורס שיעסוק באחת התקופות הכי מעניינות בתנ"ך- ספר שמואל א'-ב', ומלכים.

"ערכים ואזרחים": במהלך השיעורים נעסוק בשאלות הקשורות לזהות אישית ומדינית, נכיר מושגים אזרחיים,  תוך חקירה של חומרים אקטואליים שאתם תעלו. נערוך דיונים, נצפה בסרטונים, נקרא עיתונים  ונחקור את הנושאים הנלמדים  באמצעות שאלות שאתם התלמידים תשאלו. כל זאת – על מנת שתוכלו להתחיל לגבש עמדה אישית  ומושכלת לגבי החברה והמדינה בה אנו חיים.

הגדרות כלליות כניסה למערכת
נגישות